High-end NF zesilovače Pavla Dudka řady DPA   Na této stránce najdete popis zesilovačů řady DPA a návody pro jejich stavbu. Jedná se o informace které vyšly v řadě článků v Amatérském Rádiu ročník 92, případně je bylo možno nalézt na stránkách firmy DPA Audio nebo jinde na internetu. V současné době se pokud vím tyto informace na internetu nedají nalézt, což je myslím škoda. Rád bych předem upozornil případné zájemce o stavbu těchto zesilovačů že neprodávám, nevyměňují ani jinak nedávám k dispozici originální plošné spoje. Jinak samozřejmě rád pomohu při stavbě radou z vlastních zkušeností. Berte prosím tyto stránky jako vyjádření mého osobního respektu a obdivu k Pavlu Dudkovi a jeho práci.

Galerie - všechny fotografie všech modulů. které se mi podařilo najít jsem umístil do této galerie. Zároveň se omlouvám všem, u jejichž fotografií nejsou uvedeni autoři, protože jsem fotografie postupně sbíral po různých internetový zákoutích a bohužel u většiny nemám poznačen zdroj. Pokud tedy na této stránce najdete svoji fotografii, pošlete mi mail a já doplním původ fotografie. Děkuji za pochopení.

   Tyto špičkové zesilovače dosahují vynikajících parametrů a jejichž kvalitu nejlépe dokresluje fakt, že se jedná o stále velmi populární zapojení, jejichž parametry jsou špičkové i více jak 10let po jejich vzniku. Všechny konstrukce jsou zcela precisní a bezchybné, úprava pro v současnosti běžně dostupné součástky je snadná.

Teorie zesilovačů od Pavla Dudka

   Jedná se úvod ke zmiňované sérii článků v AR. Je zde srozumitelně a fundovaně osvětlena problematika jako koncových zesilovačů, tak jejich příslušenství.

Teorie - část 1 - obsahuje osvětlení základních parametrů koncových zesilovačů a také informace a vlastním obvodovém řešení.
Teorie - část 2 - se zabývá zkreslením zesilovačů, jejich rozdělením, popisem jejich vzniku atd. a potom doplňkovými obvody.

Charakteristiky jednotlivých zesilovačů

DPA110 - bipolární, 2x50W/4ohm, oproti následujícím modelům velmi levná mechanika (bez převodních hranolů), ekonomický model.
DPA220 - bipolární, 2x100W/4ohm, základní model řady, vynikající parametry, vynikající poměr cena/výkon.
DPA330 - mosfet, 2x170W/4ohm, mosfety laterální technologie (stará řada mosfetů). Stavba je dnes nemožná díky nedostupnosti tranzistorů.
DPA380 - mosfet, 2x200W/4ohm, mosfety vertikální technologie, domácí zařízení pro náročné, nejlepší parametry.
DPA440 - bipolární, 2x200W/4ohm, domácí zařízení pro náročné, buzení PA systémů.
DPA880 - bipolární, 2x400W/4ohm, nejen pro buzení hlubokotónové části PA systémů.

DPA280 - autozesilovač, 2x100W/4ohm, špičkový výkonný zesilovač do auta.

Doplňkové obvody

Softstart - precisní modul pomalého náběhu zdroje, lze použit zcela univerzálně, nutný pro DPA880, doporučený pro DPA380 a DPA440.
Ochrany - kompletní ochrany navržené přímo k těmto zesilovačům. Precisnost jde do takových detailů, jako dva zrcadlové plošné spoje.

   Všechny zesilovače DPA jsou navrženy jako monofonní moduly. Používají pro každý kanál samostatný transformátor (bimonaurální konstrukce, oba kanály jsou absolutně nezávislé, nízké přeslechy, perfektní stereofonní vjem ...) a vlastní modul ochran (zpožděné připojení/odpojení soustav s časovačem, tepelná ochrana, ochrana proti ss napětí na výstupu, indikátor limitace = indikace přiblížení se kritickému režimu, pro případné muzikantské využití i symetrický vstupní zesilovač). Moduly ochran jsou univerzální, můžete je tedy použít v jakémkoliv zesilovači, případně jimy stávající zesilovač doplnit. Totéž platí o modulu měkkého náběhu zdroje (bude-li použit jiný system ochran, je důležité dodržet časovou posloupnost přítahů relé - nejdříve přitáhne relé měkkého náběhu, o něco později - až je zdroj úplně "najetý" a jsou ustáleny pracovní body zesilovačů přitáhnou relé ochran. Nejsilnější model této řady DPA880 modul měkkého náběhu zdroje nutně potřebuje (u DPA380 a DPA440 je jeho použití vhodné, ale ne nezbytně nutné).